Apple’ın yeni çipi bilgisayar sektöründe devrim yaratacak, artık ekran kartlarına gerek yok

Teknoloji devleri yapay zeka alanındaki yatırımlarını hızlandırırken Apple, uzun bir sessizliğin ardından dikkat çekici adımlar atıyor. Bloomberg’den Mark Gurman’ın bildirdiğine göre, Apple, M4 yonga seti serisini üç farklı varyantta sunmaya hazırlanıyor: M4, M4 Pro ve M4 Max.

Bu yeni seride, şu anki 192GB olan birleşik bellek sınırını aşarak 512GB’a kadar destek sunulabileceği söyleniyor. Ayrıca, en güçlü işlemci seçeneği M4 Ultra veya M4 Extreme olarak adlandırılabilir.

Apple’ın yeni çipi bilgisayar sektöründe devrim yaratacak, artık ekran kartlarına gerek yok

Apple‘ın M4 yonga setine sahip ilk cihazları 2024 yılının sonlarına doğru tanıtması bekleniyor. 2025 yılında ise daha güçlü M4 modellerinin piyasaya sürülmesi öngörülüyor. M4 serisinin temel modeli “Donan”, orta seviye “Brava”, en üst seviye ise “Hidra” kod adlarıyla anılıyor.

MacBook Pro modellerinde de yenilikler var. Gurman’ın öngörülerine göre, M3 serisine benzer şekilde, giriş seviyesi ve daha yüksek performanslı olmak üzere iki MacBook Pro modeli sunulacak. Şu anda 14 inç MacBook Pro modeli M3 yonga seti ile gelirken, 16 inç MacBook Pro modeli yalnızca M3 Pro veya M3 Max seçenekleri ile sunuluyor. Yeni M4 serisi ile tanıtılacak MacBook Pro’ların ise OLED ekranla gelmesi bekleniyor. Bu cihazlar, muhtemelen 2024 yılının Ekim veya Kasım aylarında piyasaya sürülecek. Apple’ın bu hamlesi, yapay zeka teknolojilerine entegre edilmiş yeni nesil işlemcilerle donanım piyasasında önemli bir yer edinmeyi hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x